Zmiana Czasu . INFO

Zmiana czasu » Informacje » Zmiana czasu - Ciekawostki

Zmiana czasu - Ciekawostki

Zmiana czasu - ciekawostki

Kalendarz żydowski.
W kalendarzu żydowskim rokiem przestępnym jest rok, który ma dodatkowy, trzynasty miesiąc, dodawany co 3 (czasami co 2) lata w celu zrównania cyklu słonecznego z księżycowym.

Kalendarz juliański.
Niedokładność kalendarza juliańskiego spowodowała, że w IV w. przesilenie zimowe przesunęło się z 25 na 22 grudnia, a w XVI w. już na 12 grudnia. Dzięki wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 pominięto 10 dni, i spowodowano, że termin przesilenia wypada stale w okolicach 22 grudnia.

Czas zimowy w Czechosłowacji.
W Czechosłowacji w zimie 1946-1947 zastosowano czas zimowy. Od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 czas został przesunięty o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego (zatem w kierunku odwrotnym niż czas letni).

Kwadrans akademicki.
Kwadrans akademicki to zwyczaj na wyższych uczelniach, który pozwala studentom na opuszczenie zajęć bez żadnych konsekwencji, gdy prowadzący je spóźnia się ponad piętnaście minut. Ten sam zwyczaj pozwala studentom na spóźnienie się na zajęcia 15 minut, bez ponoszenia negatywnych konsekwencji od prowadzącego. Jednakże przestrzeganie tego drugiego zwyczaju jest czasem ignorowane przez profesorów.

Zmiana czasu, i wpływ na organizm człowieka.
Zmiana czasu i stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na „przedłużenie” dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy wtedy dłużej z naturalnego światła. Światło słoneczne korzystnie wpływa na odporność organizmu, pobudza wytwarzanie białych i czerwonych ciałek krwi, wzmaga procesy oddychania tkankowego i przemiany materii a także zmniejsza reakcje alergiczne.

Spring forward, fall back & Spring ahead, fall behind.
W języku angielskim istnieje łatwy mnemotechniczny sposób zapamiętania, w którą stronę przesuwamy wskazówki zegara. Zdania „Spring forward, fall back” i „Spring ahead, fall behind” - to gra słów wykorzystująca dwuznaczność słów spring - skoczyć/wiosna i fall - upaść/jesień. Można więc je przetłumaczyć jako: „Skok w przód, upadek do tyłu” lub „Wiosną do przodu, jesienią do tyłu”.

Wpływ zmiany czasu na zawał serca u człowieka.
Interesującej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie dokonali szwedzcy naukowcy. Po przeanalizowaniu rejestrów szpitalnych z ostatnich dwudziestu lat stwierdzili, że zmiana czasu ma wpływ na częstotliwość występowania zawałów serca. Dr. Imre Janszki z Karolinska Institute i dr. Rickard Ljung, członek Szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Dobrobytu zauważyli, że zmianie czasu na zimowy towarzyszy spadek liczby zawałów serca, niestety efekt odwrotny występuje przy zmianie czasu na letni, a więc gdy przesuwamy zegarki o godzinę do przodu, co wiąże się ze skróceniem czasu snu. W ciągu pierwszych siedmiu dni liczba stwierdzanych ataków serca wzrastała średnio o 5 procent.

Strefy czasowe w Chinach.
Obszar Chińskiej Republiki Ludowej rozciąga się na cztery geograficzne strefy czasowe. Jednak administracyjnie obowiązuje jedna (!) strefa czasowa, jest to czas pekiński, a więc geograficzny czas strefy najbardziej wysuniętej na wschód. Jest to pozostałość po dawnych czasach, gdy uważano, że całe Chiny powinny wstawać i kłaść się spać razem z Cesarzem, rezydującym w Zakazanym Mieście w Pekinie. Niektórzy uważają, iż obecnie stosowanie takiego rozwiązania może być sposobem na utrzymanie jedności w narodzie. W niektórych miastach najbardziej wysuniętych na zachód mieszkańcy muszą radzić sobie z dużą rozbieżnością pomiędzy obowiązującym czasem, a prawdziwym czasem lokalnym. Godziny rozpoczęcia pracy są więc odpowiednio późniejsze, lub nawet obowiązuje nieoficjalnie czas strefowy. Przy przekraczaniu granicy Chin z Afganistanem przesuwamy zegarki aż o 3,5 godziny.

Ciemne okulary - sposób na zmianę czasu.
Bardzo ciekawe i przydatne podczas przekraczania stref czasowych (np. podczas lotu samolotem) wydaje się być odkrycie brytyjskich naukowców. Po przebadaniu kilkuset pasażerów podróżujących samolotem na trasach transoceanicznych, stwierdzili, iż ludzie którzy mieli podczas podróży włożone okulary przeciwsłoneczne, potrzebują mniej czasu na adaptację. Generalnie chodzi o to, że organizm dostosowuje swój wewnętrzny rytm na podstawie zmieniającej się ilości światła słonecznego.

Japonia - nie stosuje zmiany czasu.
Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni jest Japonia.


Artykuły powiązane: ciekawostki, kalendarz żydowski, kalendarz juliański, kwadrans akademicki, strefy czasowe w chinach


Zmiana Czasu.INFO © LocaHost Informacje Regulamin Kontakt