Zmiana czasu » Informacje » Zmiana czasu - czyli w którą stronę przestawiamy zegarki
Zmiana czasu - czyli w którą stronę przestawiamy zegarki
Dwa razy w roku zmiana czasu - za każdym razem ten sam cyrk.
Jak wszyscy wiedzą, dwa razy w roku zmieniamy czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Ten fakt ogólnie nazywamy zmianą czasu. Zmianę czasu realizujemy w marcu i październiku (za każdym razem w ostatnią niedzielę - w nocy z soboty na niedzielę).
Ale w którą stronę przestawiamy zegarki? W przód, czy w tył? Potrafisz zapamiętać?
Jak się okazuje większość Polaków pamięta dokładnie, kiedy zmienia się czas, ale ma problemy ze zdefiniowaniem kierunku przestawienia zegarków. Czy ktoś potrafi szybko odpowiedzieć, bez większego zastanowienia się, w którą stronę przestawiamy wskazówki zegarka? Do przodu czy do tyłu?
Dla ciekawości przypomnę, iż Anglicy i Amerykanie mają łatwiej. Wymyślili bowiem pewien cwany mnemoniczny sposób na zapamiętanie kierunku zmiany czasu. Wykorzystując dwuznaczność słów „Spring” i „Fall” mogą łatwo określić kierunek. Słowo „Spring” oznacza wiosnę, ale też „skakać”. „Fall” to jesień lub „upadać”. Po połączeniu tych dwuznacznych słów w zdanie otrzymali: „Spring ahead, fall back”, co może być tłumaczone jako „skakać do przodu, upadać w tył” lub „Wiosną do przodu, jesienią do tyłu”, czyli dokładnie odwzorowali kierunek w który przestawiają wskazówki zegarka.
Polacy niestety nie mają takiego luksusu. Słowa: „jesień” i „wiosna”, oraz „marzec” i „październik”, nawet w połączeniu ze słowami „w przód” i „w tył” nie są aż tak dwuznaczne jak w języku angielskim.
Dlatego musimy sobie radzić w inny sposób. Poniżej prezentuję krótkie sformułowania, łatwe do zapamiętania, które są bardzo pomocne w przypadku próby określenia kierunku zmiany czasu. Krótkie rymowanki, ale bardzo pomocne.
Ostatnia niedziela marcowa,
jedna godzina się chowa.
Październikowa ostatnia,
niedziela godzinę nam przydziela.
(W marcu tracimy jedną godzinę, a w październiku ją odzyskujemy)
Z trzeciej na drugą,
w noc zimną i długą.
(Jesienna zmiana czasu - czas zmieniamy z 3:00 na 2:00)
Dłuższe dni,
krótsze sny.
(Wiosenna zmiana czasu - czas zmieniamy z 2:00 na 3:00)
Więcej poezji na temat zmiany czasu: Poezja o zmianie czasu: wiersze, wierszyki i limeryki.
Więcej różnej poezji, wierszy i wierszyków na Humoris.PL.
Artykuły powiązane: w którą stronę przestawiamy zegarki, przestawiamy zegarki, kierunek zmiany czasu, przestawiamy wskazówki zegarków, kierunek przestawienia wskazówki zegarków, kierunek przestawienia zegarków